Kadınlarla Güzel Meyhaneler


Kadınlarla Güzel Meyhaneler

“Ah o eski meyhaneler” tabiri de, neredeyse “nerede o eski bayramlar” gibi bir klişe olarak çok sık bir şekilde kullanılıyor. Genel olarak, eskilerden dem vururken olumlama yapmak da alışılmış bir refleks olsa gerek. Ama maalesef gözden kaçan çok önemli bir gerçek var ki, o da yenileri gibi eski meyhanelerin de olumlu ve olumsuz yanlarının olması. Kendi adımıza şunu belirtmek isteriz ki, işini hakkıyla yapan günümüz meyhanelerini eski meyhanelere tercih ederiz.

Günümüz meyhanelerindeki değişimin en önemli belki de en güzel örneği, eskiden meyhaneye adımını atamayan kadınların şimdilerde gönül rahatlığıyla meyhane masalarında yerini alabilmesi. Hatta, sizlerin de bildiği gibi günümüzde pek çok meyhanenin işletmeciliğini kadınlar yapıyor. Her iki durumun da günümüz meyhaneleri için çok büyük bir şans olduğunu düşünüyoruz. Neymiş öyle eskiden, kadınların ayak basamadığı erkek egemen meyhaneler. Meyhane muhabbet yeri idi ise, kadınlar neden yoktu? İçeriye girmenin bile neredeyse kaba kuvvete dayanan bir hiyerarşiye bağlı olduğu meyhaneyi ne yapalım?

 

 Daha önce de belirttiğimiz üzere, geleneksel İstanbul   meyhanelerinin devamı olarak tanımlamıştık kendimizi. Lakin,   sadece iyi yanlarını benimsedik ve erkeklerin egemen olduğu   bir meyhane olmaktan her zaman kaçındık. Ayrıca,   müşterilerimizin büyük bölümünü de kadınlar oluşturuyor.   Kadın müşterilerimizin gönül rahatlığıyla yiyip içip muhabbet   edebildiği bir yer olduğumuzun göstergesi olan bu durum da,   bizi oldukça mutlu ediyor.

 

Velhasıl, bizimkiler de dahil bugünkü meyhanelere bayılıyoruz. Her meşrebe uygunu olduğu gibi, mutfağında, servisinde fark yaratmaya çalışan meyhane sayısı da gün geçtikçe artıyor. Umuyoruz ve inanıyoruz ki bu durum katlanarak devam edecek.

Çünkü meyhaneler bu şekilde güzel, çünkü kadınlarla güzel meyhaneler!