Cibalikapı Balıkçısı’nda Lakerda Salatası denediniz mi?


Cibalikapı Balıkçısı’nda Lakerda Salatası denediniz mi?

Her mezenin ayrı bir hikayesi vardır. Cibalikapı Balıkçısı olarak size en lezzetli ve kaliteli olanı ulaştırabilmek için lezzetlerin peşinden koşuyoruz.Deniyoruz, çabalıyoruz ve evet budur dediğimiz anda sizleri bu lezzetlerle buluşturuyoruz.

Lakerda Ne Demek?

Lakerda kelimesi İspanyolca’dan dilimize yerleşmiş,“La kerrida” yani “ istenince olan şey” demektir. Bir rivayete göre
Çocuğunun çok sevdiği balıklardan çokça tutan ve onları aylar boyunca saklamak isteyen İspanyol balıkçı bir babanın keşfiyle ortaya çıkmış olan bu güzelim meze çeşidi, sofralarımızın en sevilen mezelerinden.”

Lakerda Salatası Tarifi

Malzemeler

1 en irisinden torik
1 kilo iri sofralık tuz
Yapılışı
Toriğin baş ve kuyruğunu kesip atın, gövdesini 3 eşit parçaya bölün. Parçaları iliğini bir şiş yardımıyla temizleyerek buzlu suya koyun. Bir gün boyunca en az 4 kez su değiştirerek kanını iyice akıtana kadar bu işlemi tekrarlayın. Ardından takozları sudan çıkartıp iyice kurulayın. Bir küvetin altına tuz yayıp takozları dik olarak yerleştirin. Kalan tuzu içine de yedirerek takozların et kımını kaplayacak şekilde sıvayıp buzdolabına koyun. Ara sıra alt-üst yaparak 10 gün bekletin.
Buzdolabından çıkardıktan sonra iyice yıkayıp kurulayın. Takozları hazırladığınız tuzlu ve buzlu suya koyup tekrar buzdolabına yerleştirin. Servise çıkarmadan önce soğuk tatlı suda 2 saat bekleterek tuzundan arındırın. Derisini soyup dilimleyerek kırmızı soğan halkasının üstünde servis edin.
• Lakerdanın iyisi poyrazda tutulan torikten yapılanıdır.

+ Yorumunuzu Yazın

+