‘Cibalikapı Balıkçısı’na uluslararası ödül


‘Cibalikapı Balıkçısı’na uluslararası ödül

Türkiye’nin birbirinden farklı mutfak kültürlerini bir araya getiren, 130’a yakın meze ve balık tarifinin yer aldığı “Cibali Balıkçısı’ndan” kitabı, fotoğraflarıyla uluslararası ödüle layık görüldüKitap, “En İyi Yemek Kitabı Fotoğrafçılığı” kategorisinde birinci oldu. İstanbul, Ege, Akdeniz ve Bizans mutfağından meze ve balık tariflerinden oluşan “Cibalikapı Balıkçısı’ndan” geçen yıl İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkmıştı. Kitap, levrekli kurutulmuş domates dolmasından Cibalikapı usulü Girit Ezmesi’ne, ızgara kalkan balığından, Bodrum mandalinaları ile üretilen satsuma likörü ve enginar tatlısına kadar geniş bir yelpazede servis edilen yemeklerin tariflerini okurlarla buluşturuluyor. Cibalikapı Balıkçısı’nın sahibi ve kurucusu Behzat Şahin’in yazıp fotoğraflarını çektiği kitabın İngilizce baskısı da yayınlandı.

‘EN İYİ YEMEK KİTABI FOTOĞRAFÇILIĞI’

 

Cibalikapı Balıkçısı’ndan, gastronomi dünyasının yakından takip ettiği ve 1995 yılından bu yana her dilden yemek kitaplarını farklı kategorilerde ödüllendiren Gourmand World Cookbook Awards yarışmasında ödül altı. Kitap, “En İyi Yemek Kitabı Fotoğrafçılığı” kategorisinde birinci oldu. Behzat Şahin, “Kitap uzun bir çalışmasının neticesinde ortaya çıktı. Kitaptaki bütün fotoğraflar hiçbir çekim hilesi kullanılmadan, mezeler, mutfaktan çıktığı gibi, tamamen doğal hallerinde resimlendi. Mevsimsel olarak 60-70 çeşit meze servisimiz var, mezelerin dönüşümlü olarak fotoğraflanması bir yıl sürdü. Bu çalışmanın neticesinde ortaya çıkan fotoğrafların okurların beğenisi yanı sıra uluslararası alanda bir ödüle layık görülmesinden büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

DÜNYANIN EN İYİSİ SEÇİLEBİLİR

“Cibalikapı Balıkçısı’ndan”, “Gourmand World Cookbook Awards”ın her ülkenin o kategorideki birincileri arasından dünyanın en iyisini belirleyeceği yarışmaya da katılacak. Dünyanın en iyi yemek kitapları Paris’te 23 Şubat gecesi Paris Yemek Kitabı Fuarı kapsamında düzenlenecek gala gecesinde açıklanacak.

Kaynak: Posta

+ Yorumunuzu Yazın

+